Artykuł 2

Zakup działki pod budowę domu to pierwszy, a jednocześnie bardzo ważny krok, który przybliża Was do posiadania wymarzonego domu.

Na co zwrócić uwagę kupując działkę budowlaną

Zakup działki pod budowę domu to pierwszy, a jednocześnie bardzo ważny krok, który przybliża Was do posiadania wymarzonego domu. Aby Wasz dom ładnie się prezentował na danej działce, aby był funkcjonalny należy przy zakupie działki zwrócić uwagę na parę rzeczy.

1. Plan zagospodarowania terenu – po taki plan trzeba się zgłosić do gminy do wydziału architektury i urbanistyki. Z planu tego dowiemy się czy dana działka przeznaczona jest pod zabudowę, jak również jakie inwestycje są planowane na danym terenie np. budowa fabryki czy drogi ekspresowej.

2. Kupując działkę należy sprawdzić czy jest to działka budowlana, rolna czy leśna. Działka rolna i leśna może dostarczyć sporo problemów, zwłaszcza jeśli w sąsiedztwie Waszej działki nie stoi dom, a teren ten nie jest przewidziany pod zabudowę w miejscowym planie zagospodarowania terenu.

3. Kupują działkę warto sprawdzić jej stan prawny np. ilu posiada właścicieli.

4. Ważny jest również dojazd do działki.

5. Ważną kwestią przy zakupie działki są media. Działka z doprowadzonymi mediami (czyli na działce powinna się znajdować: skrzynka z licznikiem energii elektrycznej, studzienka z licznikiem wody i studzienka kanalizacyjna) będzie droższa w momencie zakupu. Jednakże doprowadzenie wszystkich przyłączy do działki wiąże się z dosyć długim procesem załatwiania formalności oraz dużymi kosztami.

6. Wielkość działki (jej długość i szerokość) i jej usytuowanie względem stron świata jest bardzo ważne. Do działki węższej niż 12m bardzo trudno dopasować odpowiedni projekt domu. Najbardziej korzystna sytuacja jest wówczas, gdy wjazd do działki znajduje się od strony północnej. Można wówczas część dzienną domu ulokować z tyłu działki, od południa i z wyjściem na nasłoneczniony taras i ogród.

Poradnik

Co zawiera Projekt i pełna dokumentacja projektowa: Pełna dokumentacja zawiera 4 egzemplarze projektu. Każdy egzemplarz natomiast składa się z 5 części: •Część formalno prawna: •Część architektoniczna: •Część konstrukcyjna: •Instalacje sanitarne: •Instalacje elektryczne:

czytaj całość

Kontakt

EJ-DOM Pracownia Projektowa

Rabinówka ul. Nowowiejska 87

22-600 Tomaszów Lubelski

 

tel. 509 897 645

 

ejdom@onet.pl